CZ EN
 
Úvod > Technologie

Technologie

Electroforming = Galvanoplastika

Galvanoplastika je technologie známá a využívaná po mnoho desítek let. Jejím principem je elektroformování (z anglického „electroforming“) geometrických tvarů s využitím elektrochemického vylučování kovových povlaků na primární model. Využívá se principu elektrolýzy, avšak vylučovány jsou vrstvy v od desítek mikrometrů po jednotky milimetrů.

Primární model bývá nejčastěji snímatelný (oddělením, vytavením, leptem), čímž vznikají precizní galvanoplastické otisky (galvana) či duté součásti (skořepiny), které jsou klasickými strojírenskými postupy mnohdy jen obtížně realizovatelné. Mnohé komponenty jsou dokonce klasickými strojírenskými technologiemi nerealizovatelné.

Český název „galvanoplastika“ pochází z ruského názvu a má vztah k původním aplikacím elektroformování v oblasti výtvarného umění. Nemá tak nic společného s plasty, k čemuž český název svádí. Sochy, a často i velmi rozměrné plastiky, jsou dodnes vyráběny vylučováním měděných povlaků na umělecky zpracované modely. Galvanoplastiku objevil  německý a ruský učenec Moritz Hermann Jacobi již v roce 1836.

Elektroformování nachází využití v mnoha oborech současnosti:

 • strojírenství (nástroje a formy, měřidla, chladiče, výměníky, renovace strojních součástí, elektrody, brusné nástroje s kovovou matricí)
 • elektrotechnika (mikrovlnné součástky - vlnovody, speciální vodivé struktury, chladiče, součásti elektronek, houbovité elektrody pro elektrochemické zdroje)
 • fyzika (zrcadla, odražeče záření, optické komponenty, paraboly, stínicí prvky, targety pro vakuové technologie)
 • hudební průmysl (nástroje pro lisování CD a vinylových gramodesek)
 • gumárenství (formy pro lisování obuvi, hraček, gumových rukavic, speciálních těsnících prvků či formy pro výrobky s povrchy s imitací přírodních materiálů)
 • automobilový průmysl (paraboly světlometů, formy pro lisování palubních desek či kuliček řadicích pák, maskovací šablony)
 • sklářský průmysl (formy, brusné nástroje s kovovou matricí)
 • letecká a kosmická technika (spalovací komory raketových motorů, kompozitní materiály a pevnostní prvky)

Elektroformováním lze vytvářet jednorázové i vícenásobné otisky základního modelu s vysokou přesností kopírování, přičemž lze kopírovat dezén s přesností v řádu nanometrů.

Elektroformování je také technologie, kterou byly připraveny první kovové nanostruktury, a dodnes je to jedna z nejefektivnějších metod pro jejich výrobu.

Výsledné výrobky lze vytvářet kombinací různých kovů či jednoho kovu s různými fyzikálními vlastnostmi. To umožňuje docílit definované tvrdosti povrchu (pevnost, obrobitelnost, otěruvzdornost, snadná leštitelnost) i naprogramovat potřebnou tepelnou vodivost povrchu či těla výrobku.

Elektroformováním se vyrábí i velmi složité tvary bez nutnosti přípravy digitálních dat. Jeho využití může často vyřešit stávající omezení strojního obrábění, kdy lze narážet na potíže při frézování jemných či hlubokých reliéfů (jistá omezení samozřejmě platí i v případě využití elektroerozivního obrábění velmi přesných dílů).

Primární modely se realizují z nejrůznějších materiálů, jako jsou:

 • plasty (ABS, plexisklo, kompozity, ...)
 • kovy (dural, nerezová ocel, měď, nízkotavné slitiny, ...)
 • modelářské hmoty (vosky, kaučuky, silikonové kaučuky, ...)
 • akryláty, čisté a plněné pryskyřice, impregnovaná sádra či dřevo

Elektroformovat lze i „svary za studena“, které nacházejí uplatnění při spojování kovových součástí bez vzniku tepelné difúze částic mezi jednotlivými díly. Příkladem může být spojování mikrovlnných vlnovodných trubek s přírubami (bez nutnosti lepení či pájení), výroba speciálních elektrod typu „kov v kovu“ pro svařovací automaty, výroba targetů pro vakuové technologie, atd.

Při vhodné konstrukci modelu lze realizovat i zakovení předpřipravených nosníků, chladicích a vyhřívacích struktur, vyhazovačů či licích kanálků do nově vytvářených galvanoplastických útvarů.


nahoru  


Mobil: +420 603 959 560
 © 2024 - Electroforming s.r.o.

Web created by: Landar.cz